کتابخانه و مرکز اسناد  پژوهشکده باستان شناسی
کتابخانه و مرکز اسناد پژوهشکده باستان شناسی، به همت مرحوم دکتر مسعود آذرنوش، ریاست وقت در بهمن ماه 1381 تاسیس شد. مجموعه کتابخانه با 225 عنوان کتاب اهدایی کتابخانه موزه ملی آغاز به کار کرد و از همان ابتدای تاسیس شروع به جمع آوری گزارش‌های باستان شناسی نمود.
 از جمله اهداف این کتابخانه، ارائه خدمات اطلاع رسانی و تسهیل فعالیت های تحقیقاتی و پژوهش در خصوص باستان شناسی می باشد و در راستای تحقق آن در امر گرد آوری، حفظ و نگهداری و اشاعه اطلاعات به طور اختصاصی در زمینه باستان شناسی فعالیت می‌کند. نیز کتابخانه جهت تسهیل روند اطلاع رسانی و رفع نیاز های اطلاعاتی استفاده کنندگان، اقدام به تهیه کتابخانه دیجیتال و اسکن منابع چاپ شده کرده است.
* تمام منابع کتابخانه پژوهشکده، که شامل گزارش، کتب‌های فارسی و لاتین و فایل گزارش ها می باشد با کد شناسایی و رده بندی مختص به خود در آرشیو کتابخانه و مرکز اسناد پژوهشکده باستان شناسی ذخیره و وارد سامانه کتابخانه ای پژوهشگاه شده که کاربران کتابخانه از طریق اینترنت، توانایی سرچ منابع کتابخانه پژوهشکده باستان شناسی را دارند.
* قابل ذکر است اکثر مراجعه کننده ها، مطالعه در مکان انجام می دهند و یا به صورت اینترنتی ( تلگرام و واتساپ) پی دی اف و ایمیل مقالات و منابع در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد.
* استفاده از گزارش های چاپ نشده منوط به ارائه معرفی نامه از طرف دانشگاه و مجوز استفاده از گزارش توسط نگارنده گزارش صادر می شود.