گروه پژوهشی دوران پیش از تاریخ (انسان کهن)
 
پیش از تاریخ شامل يك دوره اداري بسيار طولاني است که با نام پارینه­سنگی قدیم ( همراه با حضور انسان­ ریخت‌ها و مهارت بر ساخت و استفاده از سنگ) آغاز و تا دوره آغاز نگارش ادامه می­یابد. این دوران طولانی با فراز و فرودها و تحولات شگرف در زندگی جوامع انسانی همراه است كه شامل دوره­های پارینه­سنگی، فراپارینه­سنگی، نوسنگی، مس و سنگ و مفرغ است و حتي در برخی مناطق ایران تا پایان عصر آهن نيز ادامه دارد. پژوهش در رابطه با دوران پیش از تاریخ ایران پیچیدگی­ و تكنيك‌هاي ويژه‌اي دارد زیرا ابتدای اين دوره با حضور اجتماعات انسانی مرتبط است و با هر کشف تازه از حضور انسان، زوایای جدیدی از فرهنگ کهن هر سرزمین آشکار می­شود. همچنين از آنجا که ظهور خط و کتابت به عنوان آغازگر دوران تاریخی محسوب مي‌شود و مردمان ساکن در پهنه سرزمين ايران به نسبت در یک زمان و مکان از خط و کتابت استفاده نکرده­اند، زمان پایان این دوران نیز میان مورد اختلاف است. چنانچه تاریخ استفاده از خط در جنوب غرب ایران ( تأكيد بر تمدن عیلامي ) به سده‌های نخست هزاره سوم پیش از میلاد باز می­گردد و اين در حالی است که ساير مناطق سرزمین ایران به تدریج ( تا هزاره اول پیش از میلاد) تحت تاثیر نگارش قرار گرفته­اند.
گروه پژوهشی دوران پیش از تاریخ (انسان کهن) در پژوهشكده باستان‌شناسي در تلاش است تا با انجام پژوهش­های میدانی به کشف و شناخت چگونگی حضور و زندگی جوامع انسانی در اين گذشته دور بپردازد. در این راستا كليدواژه‌هاي دوره­های فراپارینه­سنگی و نوسنگی با شناخت و تحلیل روند یکجانشینی و استقرار در روستاهاي اويله و روند اهلی­سازی بررسي مي‌گردند. همچنين با پژوهش پيرامون دوره مس و سنگ به مطالعه ساختار جوامع پیچیده و چگونگی آشنایی بشر با فن‌آوري فلزگری و تكنيك ساخت و تولید آن می­پردازد که البته خود مقدمه­ای است براي شناخت تحولات و دگرگونی­هايي که در آستانه ورود به دوره شهرنشینی روی می­دهند. مطالعه روند این تحولات به‌ویژه در ارتباط با آغاز شهرنشینی و ایجاد پیچیدگی در روابط اجتماعی انسان در آغاز عصر مفرغ از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین پژوهش و مطالعه درباره عصر آهن که مقدمه ایجاد تحولات بزرگ سیاسی ـ اجتماعی در جنوب غربی آسیا و پیش زمینه ظهور امپراتوری‌های بزرگي مانند هخامنشیان است، از مهمترين برنامه‌هاي این گروه نيز هست.
باستان­شناسان علاقمند و پژوهشگران متخصص درباره پیش از تاریخ هر یک با مطالعه بخشی از این داستان بلند زندگی بشر، پرده از ناگفته‌ها و زوایای تاریک آن بر می­دارند و به کشف حقیقت می­پردازند تا به‌این وسیله راهی که بشر طی کرده و تجربیاتی که از سرگذرانده تا به ساختار فرهنگي، صنعتي جوامع امروز رسیده است را به همگان نشان دهند و از نکات سودمند آن درس گرفته، از تکرار اشتباهات دوری جویند. روش‌ها و ابزارهای تحقيقاتي گوناگوني در اختيار متخصصان این دوران است از جمله بررسی ميداني بخش‌هاي مختلف ایران با هدف شناسایی و مستندنگاری شواهد سطحی برجا مانده از هر یک از زيردوره­های زمانی این دوران کهن، برنامه‌ةاي ميداني کاوش و گمانه­زنی با هدف شناخت لایه‌نگاری غارها، پناهگاهای سنگی، تپه­ها، محوطه­ها و گورستان‌های پیش از تاریخ و همچنين مطالعه شواهد و آثار فرهنگی مانند بقایای معماری، تدفین و تهيه بانك اطلاعاتي از يافته‌ةاي باستان‌شناسي و تهيه مدل گاهنگاری ا استفاده از آزمایش‌های متنوع بر روی مواد و مصالحي مانند زغال، استخوان، دندان، سفال، فلز، منسوجات و بافته‌ها، چوب، سنگ با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی و مطالعات میان رشته­ای از جمله تاریخ گذاری به روش کربن 14، ترمولومینسانس، XRF، XRD، OSL، پتروگرافی، متالوگرافی و مانند آنها كه مي‌توانند در فهم ما نسبت به پيچيدگي‌هاي زندگي در جوامع كهن بيشتر ياري رسانند.