کشف قدیمی‌ترین کورۀ گچ‌پزی در محوطۀ چغاگُلان/ایجاد سایت‌موزه و آرکئوپارک در آینده

کشف قدیمی‌ترین کورۀ گچ‌پزی در محوطۀ چغاگُلان/ایجاد سایت‌موزه و آرکئوپارک در آینده


به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، حجت دارابی سرپرست کاوش و دانشیار باستان‌شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه با اعلام این خبر گفت: محوطه باستانی چغاگُلان که در شهرستان مهران از توابع استان ایلام قرار دارد، بیشترین توالی استقراری مربوط به شروع دورۀ نوسنگی را در ایران و شرق هلال حاصلخیز داراست و از جهت مطالعۀ چرایی و چگونگی نوسنگی­ شدن جوامع و گذار آنها از گردآوری و شکارورزی به تولید غذا در کوهپایه‌­های زاگرس اهمیت بالایی دارد، اما مطالعات مرتبط با نوسنگی ­شدن و شروع کشاورزی و روستانشینی در ایران در مقایسه با کشورهای همجوار در غرب آسیا به صورت بسیار ناچیزی مورد توجه قرار گرفته و از این جهت کاوش گسترده در محوطۀ چغاگُلان  بسیار مهم است.

این باستان‌شناس تصریح‌کرد: این محوطه ابتدا توسط مرحوم علی­‌محمد خلیلیان شناسایی و معرفی و سپس توسط جبرئیل نوکنده تعیین عرصه شد. در سال­های 10-2009 میلادی نیز هیأتی از دانشگاه توبینگن آلمان به سرپرستی محسن زیدی و نیکلاس کُنارد آن را لایه‌­نگاری کرد،  اما در سالهای اخیر مورد غفلت واقع شده و در اثر فعالیت­‌های کشاورزی و حفاری‌­های غیرمجاز به شدت آسیب دیده است. از اینرو، انجام کاوش­‌های گسترده و بلندمدت نه تنها اطلاعات بی‌­بدیلی را در زمینۀ ماهیت ورود انسان به دنیای نوسنگی در زاگرس به دست می­‌دهد، بلکه بستری را برای ممانعت از تخریب بیشتر محوطه با کاربست امور حفاظتی در آن به وجود می­‌آورد.

 او با بیان اینکه، فصل اول کاوش چغاگُلان از اواسط مهرماه شروع شده و تاکنون شواهد بسیار جالب توجهی در ارتباط با بافت معماری و فضاهای مسکونی و آیینی و نیز بافت صنعتی به دست آمده افزود: کشف کوره تنوره­ای برای پخت گچ از جمله مهمترین دستاوردهای کاوش به شمار می­‌رود، زیرا آن را باید به عنوان قدیمی‌­ترین کورۀ گچ­‌پزی قلمداد کرد که تاکنون یافت شده است. این موضوع همچنین می­‌تواند نگاه پژوهشگران و صاحب‌نظران دربارۀ نقش و اهمیت فعالیت­‌های غیرمعیشتی در روند نوسنگی­ شدن جوامع را نیز تغییر دهد، به طوری که علاوه بر مسئلۀ اهلی­‌سازی حیوان و گیاه، طیف مختلفی از تغییرات بنیادی را باید در زندگی انسان طی این دوره جستجو کرد.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی با اشاره به اینکه طبیعی است تداوم کاوش در چغاگلان می­تواند ظرفیت‌های بالقوۀ این محوطه و نیز جایگاه ویژۀ کوهپایه‌­های زاگرس را در شناخت بهتر روند نوسنگی ­شدن و آغاز کشاورزی و روستانشینی در سراسر غرب آسیا و حتی دنیا به وضوح نشان دهد ابراز امیدواری کرد: با حمایت مدیران و دست­اندرکاران میراث‌فرهنگی در سطح استان و کشور بتوان از این ظرفیت بی­‌نظیر استفاده و بهره­برداری علمی داشت.

دارابی در پایان اظهارکرد: در این راستا با کاربست گام به گام برنامۀ ارائه‌­شده توسط نگارنده به اداره­ کل میراث‌فرهنگی استان ایلام در ارتباط با چغاگُلان، هدف این است که به سمت ایجاد یک سایت‌موزه و آرکئوپارک در چغاگُلان حرکت کنیم  و  بدیهی است این امر مهم در جهت معرفی میراث‌فرهنگی و نهایتاً توسعۀ فرهنگی و اقتصادی منطقه اهمیت بالایی خواهد داشت.